Atrakcje okolicy

Żelkowo jest piękną, cichą, położoną na obrzeżach Słowińskiego Parku Narodowego miejscowością, odległą o 19 km od Słupska. W pobliżu znajdują się znane nadmorskie kurorty: Ustka, Rowy, Łeba. Do najpiękniejszej i zacisznej plaży morskiej na Wybrzeżu i ruchomych wydm jest tylko 17km. Wydmy te są atrakcją na skalę europejską i wraz z całym Parkiem zostały uznane przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery. Wokoło lasy, pola, rzeki (m. in. Łupawa - bogata w ryby i nadająca się do spływów kajakowych), duża ilość hodowlanych stawów rybnych. W okolicy znajduje się wiele godnych zobaczenia obiektów hydrotechnicznych w postaci czynnych i niejednokrotnie zabytkowych śluz i elektrowni wodnych.

Oprócz podziwiania Słowińskiego Parku Narodowego z ziemi, proponujemy przyjrzeć się okolicy także z wysokości - spośród wielu punktów widokowych najatrakcyjniejszym jest góra Rowokół (115 m n.p.m.). Rozciąga się z niej przepiękna panorama na cały Park oraz tereny z malowniczo wijącymi się rzekami. Przy odrobinie szczęścia oraz korzystając z dobrej lornetki, w słoneczny i bezchmurny dzień można dojrzeć nawet Bornholm. Obecnie na Rowokole znajduje się kilkudziesięciometrowa wieża widokowa, zaś w średniowieczu wzniesienie to było jednym z miejsc kultu religijnego na Pomorzu. Niegdyś pełniło także rolę nawigacyjną dla żeglarzy - palone na nim ogniska były widoczne z odległości wielu mil. Obecnie takim punktem orientacyjnym jest wybudowana w XIX w. latarnia morska w Czołpinie. Jest ona równie ciekawym, udostępnionym dla turystów punktem.

Cała okolica posiada wiele wytyczonych i oznakowanych szlaków pieszych i rowerowych, po których wędrowanie może dostarczyć wielu ciekawych przeżyć i bardzo poszerzyć wiedzę o przyrodzie. Warto zabrać ze sobą wspomnianą wcześniej lornetkę, gdyż często nadarzają się okazje "podglądnięcia" codziennego życia wielu spośród ok. 250 gatunków ptaków(czaple, żurawie, perkozy, jastrzębie, orły bieliki, ...) i ssaków (sarny, borsuki, jelenie, ...). Ponadto można zobaczyć bardzo bujną i urozmaiconą roślinność - od wydmowej aż po bagienną i torfowiskową. Podczas wędrówek można także natknąć się na nieczynne już umocnienia, bunkry i wyrzutnie rakiet z okresu II wojny światowej.

Spragnionym "cywilizacji" proponujemy zwiedzanie licznych, choć trochę rozproszonych, zabytków architektury, zaś w szczególności (i obowiązkowo) Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie oraz Skansenu Wsi Słowińskiej w Klukach. W Skansenie można zapoznać się z wyglądem, sposobem budowy i wyposażeniem chałup (i całych zagród) dawnych mieszkańców tych terenów - Słowińców (począwszy od XVII w.). W sezonie można trafić na licznie organizowane imprezy, na których oprócz obejrzenia i zakupu wyrobów ludowych, można także spróbować swoich sił w haftowaniu, pleceniu sieci rybackich, cięciu drewnianych pali, pieczeniu chleba w oryginalnym piecu chlebowym i wielu innych dziedzinach niegdysiejszego codziennego życia Słowińców.

Z pewnością pobyt na terenie Słowińskiego Parku Narodowego oraz w jego okolicach sprawi, że będą Państwo wypoczęci, zadowoleni ze spędzonych tutaj dni, a także pogłębią wiedzę o naszym kraju.

Serdecznie zapraszamy!


© by Tomasz Zawiślak, 2010